زنان و مردان کارگر
On the road again

 درحاشیه كودتا در بولیوی

سرانجام پس از فشارهای امپریالیستی، تحریم اقتصادی، خرابكاریهای تروریستی، به­ویژه از سوی دستگاه جاسوسی ایالات متحده آمریكا و رسانه­های مرتبط و بسیج بخشی از مردم فریبخورده و ناراضی .... به درخواست فرمانده ارتش بولیوی، مورالس رییس جمهور منتخب این كشور بعد از یک دهه قدرت سیاسی مجبور گشت به­خاطر پرهیز از درگیری خونین و كشته شدن احتمالی تعدادی

ازمردم از پست ریاست جمهوری استعفا دهد .

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، استعفای مورالس از قدرت در حالی منتشر می­شود که وی بعد از ظهر روز یکشنبه در نطقی تلویزیونی از برگزاری انتخابات مجدد در این کشور خبر داد.

مورالس در مصاحبه خبری گفت:

"تصمیم گرفته­ام انتخابات سراسری جدید برگزار شود که بار دیگر به­ملت بولیوی اجازه رای­گیری دموکراتیک در راستای انتخاب دولت جدید را می­دهد."

چندی پیش از این سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) كه تحت نفوذ كاخ سفید هستند از دولت بولیوی خواسته بودند که نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در بیستم اکتبر (بیست و هشتم مهر ماه) را ملغی اعلام کرده و به­برگزاری انتخابات مجدد تن دهد.

نتایج این انتخابات نشان می­داد که مورالس ۴۷.۰۸ درصد آرا و «کارلوس مسا» رقیب وی ۳۶.۵۱ درصد آرا را در انتخابات ریاست جمهوری بدست آورده­اند که بدین ترتیب مورالس می­توانست اختلاف ۱۰ درصدی را برای پیروزی درuuu همان دور اول بدست بیاورد.

به دنبال اعلام نتایج نهایی انتخابات، مخالفان اعلام کردند که این نتایج را قبول ندارند و دست به اعتراض های خشونت آمیز زدند.

بخشی از معترضان در همین روزهای اخیر با هدایت "اپوزیسیونی" كه معلوم نیست سرش به كجا وصل است به دفتر "تلویزیون بولیوی" و رادیو "پاتریا نوئوا" حمله کرده و کارکنان این دو رسانه را مجبور کردند از ساختمان­ها خارج شوند .

این اعتراضات كه مورد پشتیبانی امپریالیسم آمریكا قرار دارد نشان می­دهد كه كودتایی از مدتها قبل برای سرنگونی دولت ملی و مستقل بولیوی كه درطی این مدت به ملت خدمت كرده و زیر بار حقارت نرفته و دست رد به سیاستهای جنایتكارانه آمریكا زده است؛ طرح ریزی شده است. استعفای امروز مورالس، شكلی از بیش از ١٩٠ كودتای نظامی است كه در این كشور كوچكٌ رخ داده است و امپریالیسم آمریكا صحنه گردان اصلی این كودتا بوده است .

Go to top

موفقیت در تلاش و کوشش است