زنان و مردان کارگر
On the road again

 

درحاشیه كودتا در بولیوی

سرانجام پس از فشارهای امپریالیستی، تحریم اقتصادی، خرابكاریهای تروریستی، به­ویژه از سوی دستگاه جاسوسی ایالات متحده آمریكا و رسانه­های مرتبط و بسیج بخشی از مردم فریبخورده و ناراضی .... به درخواست فرمانده ارتش بولیوی، مورالس رییس جمهور منتخب این كشور بعد از یک دهه قدرت سیاسی مجبور گشت به­خاطر پرهیز از درگیری خونین و كشته شدن احتمالی تعدادی ازمردم از پست ریاست جمهوری درحاشیه كودتا در بولیوی

استعفا دهد .

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، استعفای مورالس از قدرت در حالی منتشر می­شود که وی بعد از ظهر روز یکشنبه در نطقی تلویزیونی از برگزاری انتخابات مجدد در این کشور خبر داد.

مورالس در مصاحبه خبری گفت:

"تصمیم گرفته­ام انتخابات سراسری جدید برگزار شود که بار دیگر به­ملت بولیوی اجازه رای­گیری دموکراتیک در راستای انتخاب دولت جدید را می­دهد."

چندی پیش از این سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) كه تحت نفوذ كاخ سفید هستند از دولت بولیوی خواسته بودند که نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در بیستم اکتبر (بیست و هشتم مهر ماه) را ملغی اعلام کرده و به­برگزاری انتخابات مجدد تنdddt دهد.

نتایج این انتخابات نشان می­داد که مورالس ۴۷.۰۸ درصد آرا و «کارلوس مسا» رقیب وی ۳۶.۵۱ درصد آرا را در انتخابات ریاست جمهوری بدست آورده­اند که بدین ترتیب مورالس می­توانست اختلاف ۱۰ درصدی را برای پیروزی در همان دور اول بدست بیاورد.

به دنبال اعلام نتایج نهایی انتخابات، مخالفان اعلام کردند که این نتایج را قبول ندارند و دست به اعتراض های خشونت آمیز زدند.

بخشی از معترضان در همین روزهای اخیر با هدایت "اپوزیسیونی" كه معلوم نیست سرش به كجا وصل است به دفتر "تلویزیون بولیوی" و رادیو "پاتریا نوئوا" حمله کرده و کارکنان این دو رسانه را مجبور کردند از ساختمان­ها خارج شوند .

این اعتراضات كه مورد پشتیبانی امپریالیسم آمریكا قرار دارد نشان می­دهد كه كودتایی از مدتها قبل برای سرنگونی دولت ملی و مستقل بولیوی كه درطی این مدت به ملت خدمت كرده و زیر بار حقارت نرفته و دست رد به سیاستهای جنایتكارانه آمریكا زده است؛ طرح ریزی شده است. استعفای امروز مورالس

Go to top

موفقیت در تلاش و کوشش است